Колумни

Скопската област во времето на византиската власт од 1018 до 1204 година – 5 дел

По потпаѓањето на Самуиловата држава под власта на Византија положбата на македонското население во првите години не била многу тешка. Народот ги плаќал истите даноци како и порано. Феудалците кои доброволно се предале ги зачувале […]

Колумни

Скопје и скопската област во времето на Македонското (Самоиловото) царство (969-1018) – 4 дел

Почнувајќи од средината на IX век, па се до крајот на владеењето на бугарскиот цар Петар (927 – 969), поголемиот дел од територијата на Македонија влегувала во составот на средновековната бугарска држава. По неговата смрт […]

Спорт

Каевски организираше прием за пливачот Стојановски

Скопје, 27 јуни 2018  – Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски денес организираше прием за пливачот Андреј Стојановски, кој ќе земе учество на претстојното, 12. по ред Европско првенство во пливање за […]

Спорт

Американецот Медфорд нов играч на МЗТ

Скопје, 27 јуни 2018  – Доскорешниот кошаркар на литванскиот прволигаш Невезис, Лестер Медфорд (25 години) од денеска е нов член на МЗТ Скопје Аеродром, откако потпиша едногодишен договор со можност да биде продолжен за уште […]

Македонија

Акција за остранување на дивите тезги на тротоари и тревници

Скопје, 26 јуни 2018  – Градот Скопје во координација со Државниот пазарен инспекторат и МВР, како и со асистенција на ЈП „Улици и патишта“ за утовар, денеска спроведе акција за отстранување нелегални продавачи на улицата „Брадфордска“ […]

Вести

Бугарската министерка Захариева во Скопје

Скопје, 16 јуни 2018 (МИА) – Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање […]

Вести

По одлуката на #Шилегов за давање ваучери, жестоко нападнат на социјалните мрежи!

#ОнаКога градскиот татко се грижи за себе! #ШилегOFF pic.twitter.com/tjCGMQQxZR — Злобната (ЕксИлинденка) ♊ 👑 (@evilgeniusdemon) May 22, 2018 Пред избори: ќе го подобриме стандардот на студентите и квалитетот на живеење Една година потоа: такси ваучери […]

Вести

Запалени две приколки на езеро Треска!

На 24.04.2018 година околу 09.00 часот било пријавено дека на езерото Треска во Скопје биле опожарени две камп приколки и еден помошен објект. Сопственик на едната приколка е С.З. (44) од Скопје, а на другата […]

Вести

Официјално: Објавено новото име на скопскиот аеродром

Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ќе се преименува во „Меѓународен аеродром Скопје“, објави премиерот Зоран Заев. Тој рече дека одлуката за новото име на аеродромот како и одлуката за преименувањето на автопатот „Александар Македонски“ во […]