Свет

ЕУ му додели 165 милиони евра помош на Либан за бегалците од Сирија

Бејрут, 20 јуни 2018 – Европската унија  му додели 165 милиони евра на Либан, како помош за сириски бегалци кои се сместени на либанска територија. Во денешното соопштение по повод Светскиот ден на бегалците се […]

Вести

Сириските сили лансираа 112 земја – воздух проектили за да го одбијат нападот предводен од САД

Пентагон и Руското Министерство за одбрана продолжуваат да даваат контрадикторни тврдења за ракетниот напад врз Сирија, кој се случи на 14 април. По нападот, руското Министерство за одбрана соопшти дека сириските сили за против – […]

Вести

Америка, Британија и Франција ја нападнаа Сирија! (ЕКСКЛУЗИВНИ ВИДЕА + ФОТО)

На 14 април, САД, Велика Британија и Франција започнаа голем ракетен напад против неколку позиции на владата во главниот град на Сирија, Дамаск и други неодредени подрачја. Американските армиски и сириски извори потврдија дека сите […]

Вести

Најнови информации за нападот на воената база во Сирија! Еве кој е виновен (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Русија изјави дека нападот на воената база Т4 во Сирија кој се случи ноќеска е извршен од израелската армија. Според Руската армија два израелски F – 15 борбени авиони истрелале 8 […]

Вести

Израелските воздухопловни сили нападнаа ирански цели во Сирија

Во саботата, 10 февруари 2018 година, Иран лансираше беспилотно летало (беспилотни летала) од Сирија, кое го прекрши суверениот израелски воздушен простор. Израелските воздухопловни сили (ИАФ) испратија хеликоптер “Апачи” за да го пресретнат беспилотното летало и […]

Вести

СИРИЈА: Коалицијата предводена од САД ја бомбардираше сириската армија во Деир Еззор

На 7 февруари коалицијата предводена од САД изврши неколку воздушни напади на позиции на сириската арапска армија (SAA) во провинцијата Деир Еззор. Коалицијата тврди дека SAA “започна непровоциран напад врз базата на сириски демократски сили […]

Свет

(Видео) Русите сурово го одмаздија убениот пилот

По соборувањето на борбениот авион Су – 25 на Руската армија во Сирија, и убиството на нејзиниот пилот, руската авијација изврши масивно бомбардирање на позициите на милитантите кои го срушија авионот. Бомбардирањето беше извршено со […]

Вести

(Видео) Курдите уништија 2 турски тенка во Сирија!

Борбите помеѓу Турската армија и курдските сили во Сирија продолжува. Жртви има на двете страни. На ова видео може да видите како курдските сили уништуваат 2 тенка на Турската армија со против-оклопни проектили.     […]

Вести

Пилот на Су-30, кој го штитеше авионот на Путин во Сирија: Нашите авиони беа “топлотни замки” за можни непријателски проектили

Еден од пилотите на Су-30СМ, кој го заштитувваше авионот на Владимир Путин на неодамнешната посета на Сирија, проговори за својата мисија. Авионите се “топли замки” подготвени да ги преземат можните непријателски проектили врз себе, рече […]