Вести

Америка, Британија и Франција ја нападнаа Сирија! (ЕКСКЛУЗИВНИ ВИДЕА + ФОТО)

На 14 април, САД, Велика Британија и Франција започнаа голем ракетен напад против неколку позиции на владата во главниот град на Сирија, Дамаск и други неодредени подрачја. Американските армиски и сириски извори потврдија дека сите […]

Македонија

КОЛУМНА НА АМБАСАДОРОТ НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ОЛЕГ ШЧЕРБАК „ЗАЕДНО ПРОТИВ АГРЕСИВНАТА ЛАГА И ПРОВОКАЦИИ“, „НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК“, 29.03.2018

Повеќе векови англосаксонската пропаганда упорно формираше позитивни стереотипи за западниот модел на демократијата и за неговиот стожер – Велика Британија. Денес, пак, Лондон со својата арогантна политика сам без жал ги руши тие митови создадени со […]

Свет

„Јеховините сведоци“ ставени на листата на забранети организации во Русија

Министерството за правда на Русија ги стави „Јеховините сведоци“ на листата на организации избришани поради екстремизам. Како што се наведува во соопштението на прес-службата на Министерството за правда на Русија, на сила стапи одлуката на […]

Свет

Прелиминарни резултати од изборите во Русија

Владимир Путин, сегашниот претседател на Руската федерација, според прелиминарните резултати кои ги објави изборната комисија е во сериозно водство. За претседател на Русија се бореа 8 кандидати. Бидејќи Русија има 11 временски зони, изборите траеја […]

Издвојуваме

Рускиот “НОЖ” – суперсоничниот проектил беше тестиран со МиГ-31 (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО)

Видео кое прикажува нов сет на тестови на најсовремената хиперсонична ракета “Кинжал” е објавено од страна на руското Министерство за одбрана. Претседателот Владимир Путин претходно рече дека оружјето е наменето за да навлезе во каква […]

Свет

(Видео) Русите сурово го одмаздија убениот пилот

По соборувањето на борбениот авион Су – 25 на Руската армија во Сирија, и убиството на нејзиниот пилот, руската авијација изврши масивно бомбардирање на позициите на милитантите кои го срушија авионот. Бомбардирањето беше извршено со […]

Интересно со Опсервер

Страшни и фасцинантни чудовишта од руските морски длабочини

Со фасцинантните фотографии објавени на „Твитер“ од необични, најчесто застрашувачки, морски суштества кои живеат во неистражените океански длабочини на нашата планета, а изгледаат како да не се од овој свет, рибарот од Мурманск Роман Федорцов го […]

Наука и технологија

Видео: Сѐ за офанзивниот хеликоптер Ми-35М

Краткиот филм го објавија новинарите на рускиот ТВ-канал „Ѕвезда“. Модернизираната варијанта на хеликоптерот Ми-24 е наменета за уништување на оклопна техника на непријателот, за десант на единици на копнената војска, евакуација на ранети и превоз […]

Вести

Турската армија го објави почетокот на “Операција Olive Branch” во Африн. Русија се преселува во војската од областа

Генералштабот на турската армија објави во официјална изјава дека турската армија ја започна операцијата “Olive Branch” против курдските милиции во областа Африн во сириската провинција Алепо во 14: 00 чаост на 20-ти јануари.     “Операција Olive […]