Свет

Во Романија протести поради корупцијата

Букурешт, 20 јуни 2018 – Романската полиција денеска се судри со антивладините демонстранти кои протестираат ширум земјата поради законот, за кој тврдат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Стотина демонстранти денеска се собраа […]

Вести

Владиката Агатангел – Секоја педа од македонската земја, и во Пирин и во Егеј, е натопена со македонска крв.

Еден од најголемите протести во историјата на слободна Македонија се одржа вечерва во Скопје! На протестот имаше илјадници Македонци, сите излезени со една цел, да покажат дека ИМЕТО НЕМА ДА СЕ МЕНУВА! Еден од говорниците […]

Вести

Македонија на нозе: На 27-ми февруари голем протест за одбрана на името

Македонските заедници во светот по повод годишнината од движењето „За заедничка Македонија“, на 27 февруари 2018 година организираат Семакедонски протест за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата во Скопје! Семакедонскиот протест ќе […]

Вести

„Македонија е грчка“, се очекуваат милион демонстранти

Изутринава во осум часот почнаа да пристигнуваат автобуси во Атина за протестот „Македонија е грчка“ на плоштадот Синтагма. Според грчките медиуми, очекувано е  во Атина да пристигнат повеќе од 1.500 автобуси и да се соберат […]

Вести

Како Грците повикуваат за протест во Атина за името Македонија

Ова е плакатот со кој грците се повикуваат во Атина на протест за името Македонија: ” Грчката демократија против монструозните и жедни за крв животни (иридентистички кучиња)” Според постеров, освен што е исклучително навредлив (спомна […]

Издвојуваме

ЕКСКЛЗИВНО: Во живо од протестот пред Собрание

Во моментов пред Собранието се одржува митинг против Законот за јазици, договорот со Бугарија и против промената на името на нашата земја, Република Македонија. Доколку не сте во можност да присуствувате, тука може да го […]