Македонија

Затвореник повредил двајца полицајци откако бил прегледан во болницата во Прилеп

Скопје, 12 јули 2018  – Затвореник од Казнено-поправната установа во Прилеп повредил двајца полициски службеници кои требало заедно со уште еден затвореник да ги спроведат од Општата болница во Битола до затворот. Инцидентот се случил […]

Македонија

МВР Прилеп со полни раце работа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп, до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против Т.З.(48) од село Кривогаштани поради постоење  основи на сомнение за сторено кривично дело “злоупотреба на службена положба и овластување“, казниво […]

Култура

Прилепскиот архив со документи за два века историја

На околу два милиона листови-документи прилепскиот архив чува факти за животот во сите сфери во Прилеп и уште пет општини во регионот за период од речиси два века, вели директорот на одделението во Прилеп, Габриела […]

Култура

Книжевни средби во Прилеп и Битола со Елена Пренџова

Викендов, во двата најголеми града на Пелагонискиот регион, Прилеп и Битола, ќе се одржат книжевни вечери со поетесата и слемерка Елена Пренџова. Повод за гостувањето е излегувањето од печат на нејзината најнова книга и прва […]