Вести

Состанок на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц со министрите за надворешни работи на Република Македонија и Грција

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи […]

No Picture
Политика

Коѕијас за Нимиц: Тој не е надележен да говори за грчките позиции

Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин, соопштува шефот на грчката дипломатија во однос на тоа што […]

Вести

Обид на политичките лидери во насока да се изгради консензус за името

Утре во Клубот на пратеници македонскиот државен врв и партиските лидери ќе оддржат средба на која ќе разговараат за прогресот во однос на спорот за името со Грција и рамката што ја предложи медијаторот Метју […]