Свет

НАТО и Украина со договор за продлабочување на кибер соработката

НАТО потпиша договор за зајакнување на кибер поддршката за Украина, откакоо големиот хакерски напад врз Киев ги зголеми тензиите поради стравувањата дека Русија може да подготвува инвазија, пренесува БГНЕС. – Ние работиме успешно со Украина […]

Власт

Владата прави притисок врз вработените за да дојдат утре во Парк?!

Македонската твитер заедница објави мејл од Министерството за надворешни работи со кој сите вработени се поканети на манифестацијата во Градски Парк. Дали со овој мејл Владата прави суптилен притисок вработените да дојдат на настанот?! Владата […]

Политика

Павлопулос: Решавање на името согласно историјата и Меѓународното право, па интеграција во ЕУ и НАТО

Атина, 12 јули 2018 (МИА) – Решение на спорот со името, согласно историјата и Меѓународното право, е предусловот за нашата зенја да се интегрира во НАТО и ЕУ, смета грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос . Како што јави […]

Свет

„Њујорк Тајмс’: Трамп бара членките на НАТО повеќе да трошат за одбраната

Вашингтон, 3 јули 2018  – Американскиот претседател Доналд Трамп испратил остри писма до лидерите на повеќе членки на НАТО, меѓу кои и Германија, Белгија, Норвешка и Канада, во кои ги предупредил дека мора да ги […]

Колумни

Зошто е името безбедносно прашање – пишува Горан Момироски

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет е интелигентен дипломат од кариера кој што точно знаел какви последици ќе предизвика неговата последна изјава. Неговото тврдење дека прашањето за името е централно регионално безбедносно прашање бездруго не […]

Документарни филмови

Поморската моќ на НАТО (ВИДЕО)

Земјите на НАТО се едни од најбогатите земји во Светот. Нивните воени буџети се во милијарди евра. Тоа допринесува да имаат исклучително комплексни борбени системи. На следниот краток документарен филм може да видите како здружените […]

Свет

И жена може да води тенковска единица во битка!

Норвешките единици на НАТО кои се стационирани во Литванија имаат командир на тенковска единица – жена! Норвешките тенкови се распоредени во Литванија за да го поддржат зголеменото присуство на НАТО во регионот. Единицата брои околу […]

Вести

СТАВ: Отец Ивица Тодоров со реакција за прес-конференцијата на Столтенберг

ЗА МАКЕДОНЦИТЕ нема план Б, само план А! Новинарот Сеад Ризвановиќ од ТВ24 во 27 минута и 55 секунда од видеото на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му поставува суштинско прашање, но тој одговара […]