Вести

37 години Единица за специјални задачи “ТИГАР”

    Министерството за внатрешни работи на 13 март 1981 година ја формираше Единицата за специјални задачи “Тигар”. Храброста, пожртвуваноста и љубовта кон Македонија се главните одлики кои овие луѓе ги поседуваат. Тоа се луѓе […]

Вести

“Пајакот” вчера дејствувал интензивно, подигнати 119 возила – нема повредени полицајки

Во текот на вчерашниот ден (08.03.2018 година), на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле шест сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, четири со телесни повреди и една со материјална […]

Вести

Кривична пријава против директорот на ЈП МРТ Скопје

Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против лицата М.Ц. (40), од Скопје и Г.С. (56) […]

Вести

МВР: Твининг проект „Понатамошно јакнење на капацитетите за истраги на место на настан“

Полицијата мора динамично и интензивно да се развива и унапредува во сите сегменти од своето работење, а особено тоа важи и за делот на конкретните оперативни ангажмани како што е увидот на лице место, дотолку […]

Вести

Семејна драма во Кочани !

На 15.02.2018 година во 03.10 часот во Полициската станица Кочани се јавилa женa и пријавилa дека во куќа на ул. „9-ти Мај“ во Кочани таткото ги тепал сопругата и ќерката. Полициски службеници излегле на местото […]

Вести

Повеќе сообраќајни несреќи во Скопје и Куманово

На 13.02.2018 година околу 16,30 часот во Скопје на улица „2-ра Македонска Бригада“, Ф.Н (67) од Скопје управувајќи патничко моторно возило „Тико“ со скопски регистарски ознаки изгубил контрола над возилото и удрил во канделабра за […]

Вести

Кривични пријави против ЕЛЕМ и поранешни Директори на РЕК Битола за загадување на животната средина поднесени од СВР Биола

СВР Битола  поднесе кривична пријава против И.К. (63) од  Гостивар, поранешен  директор на подружница РЕК Битола, Ј.К. (67) од Битола, директор на подружница РЕК Битола, О.З. (54) од Битола, директор  во РЕК Битола, З.М. (44) […]

Хроника

Силување во обид во Пробиштип

На 11.02.2018 година околу 04.00 часот во Штип, Д.Н. (40) од Пробиштип извршил силување во обид над К.Д. (18) од Штип. Д.Н. преку СМС пораки и се заканувал на К.Д. дека, доколку не дојде кај […]

Вести

Средба на Министерствата за внатрешни работи на Република Македонија и Република Албанија

Министерствата за внатрешни работи на Република Македонија и Република Албанија имаат одлична соработка и таа во наредниот период дополнително ќе се унапредува, истакнаа по денешната средба во Охрид министерот за внатрешни работи на Република Македонија […]

Вести

Утре во посета на Македонија ќе дојде министерот за внатрешни работи на Албанија

Утре 03.02.2018 (сабота) во 12.00 часот во вила „Охрид“ во Охрид министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе оствари средба со министерот за внатрешни работи на Република Албанија, г.Фатмир Џафај. Со оваа средба се очекува […]