Став

СТАВ: Проф. Ванковска со интересно размислување за моменталната ситуација во Македонија

Ситуација во која се наоѓа Република Македонија со обидите на одредени политичари да ни го сменат идентитетот, предизвикува многу истакнати професори да изнесуваат мислења, ставови, анализи и очекувања на оваа тема. Нас ни остави впечаток […]

Вести

СДСM: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, обидот да ги вовлекува собраниските служби во своите политикански игри за блокади е скандалозен

Центарот за комуникации со јавноста на СДСМ издаде соопштение во врска со обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за фрлените амандмани: “ВМРО-ДПМНЕ параниочно шири лажни вести и конструкции, соочена со неуспехот на сопствените политики на поделби и омраза […]

Вести

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ: Кому му сметаат амандманите на неуставниот закон за двојазичност?

“Некој од Собраниските служби вчера ги фрли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ поднесени во врска со неуставниот закон за двојазичност. Кому му сметаат амандманите на неуставниот закон за двојазичност? Дали е ова организиран акт и колкумина се […]

Македонија

51ва седница на Владата на Република Македонија – исклучително битни теми!

Владата на Република Македонија за својата 51-ва седница која се одржа на 26.01.2018та година, разговараше на многу битни теми и донесе одлуки по истите. Погледнете: извор: 51ва седница одлуки на Владата 

Вести

СТАВ: Отец Ивица Тодоров со реакција за прес-конференцијата на Столтенберг

ЗА МАКЕДОНЦИТЕ нема план Б, само план А! Новинарот Сеад Ризвановиќ од ТВ24 во 27 минута и 55 секунда од видеото на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му поставува суштинско прашање, но тој одговара […]

Вести

Доста е партија ! Сите за Македонија

На facebook се појави настан кој повикува утре сите Битолчани на протест за заштита на Македонија и македонскиот народ: “Не постои друг термин, не постои достоинствено ново име кое можи да го замени уставното име […]

Вести

Започна координативниот состанок за предлозите на Нимиц

Државно политичкиот врв, вечерва, во Клубот на пратеници ќе разговара за предлог рамката која Нимиц му ја предложил на Премиерот Заев. Предлог рамката од Нимиц има за цел решавање на долгодишниот проблем со Грција околу […]

Вести

Игор Дурловски и Елена Доцевска Божиновска заминуваат во куќен притвор

Оперскиот пејач Игор Дурловски по 60 дена поминати во одделението за притвор при затворот Шутка оди во куќен притвор. Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 ги прифати предлозите на ОЈО за гонење организиран криминал против 35 […]

Издвојуваме

Промената на името ќе донесе покорни луѓе и земја без иднина

Да се каже дека „сме против промена на името“ е недоволно. Актерите кои се за промена на името се сите владејачки политички структури во Македонија, во Грција и Западните сили.  Сите три страни наместо решавање […]