Македонија

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Лондон, 12 јули 2018 – Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија […]

Политика

Павлопулос: Решавање на името согласно историјата и Меѓународното право, па интеграција во ЕУ и НАТО

Атина, 12 јули 2018 (МИА) – Решение на спорот со името, согласно историјата и Меѓународното право, е предусловот за нашата зенја да се интегрира во НАТО и ЕУ, смета грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос . Како што јави […]

Македонија

Џанг Чингли во официјална посета на Македонија

Скопје, 8 јули 2018  – Потпретседателот на Националниот комитет на Кинескиот политички совет на 13. Национален конгрес Џанг Чингли утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Според агендата објавена на интернет страницата на Собранието на […]

Кошарка

Емил Рајковиќ e новиот тренер на Астана

Скопје, 4 јули 2018  – Македонскиот кошаркарски стручњак Емил Рајковиќ и официјално следната сезона ќе биде тренер на кошаркарскиот клуб Астана од Казахстан. Рајковиќ претходно постигна одлични резултати во полскиот шампионат со Стал Остров, но […]

Македонија

Каменос: Ратификацијата на Договорот од Преспа со 180 пратеници, со референдум или со избори

Атина, 3 јули 2018 – Грчкиот народ треба да одлучи за Договорот од Преспа, преку избори или референдум, во случај да не се ратификува со 180 пратеници во Парламентот, порача Панос Каменос, министер за одбрана […]

Вести

По нашата објава и здружениот “напад” со твитер заедницата, УСПЕАВМЕ!!! Passport of MACEDONIA!!!

Реакцијата на фан групата We Are Macedonia на facebook за срамното преименување на нашиот пасош на сајтот passportindex.org во пасош на Северна Македонија и објавата на истата на нашиот сајт , придонесе веста да се рашири […]

Опозиција

Средба на Мицкоски со директорот на НДИ за Европа Роберт Бенџамин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од генералниот секретар Игор Јанушев, оствари средба со Роберт Бенџамин, директор на Националниот демократски институт (НДИ) за Европа и претставниците на НДИ за Македонија, директорот Крис Хеншоу и неговиот […]

Спорт

ПФМ: Државно првенство следниот викенд нема да се одржи

  Скопје, 27 јуни 2018 – Пливачката федерација на Македонија претставувана од нејзиниот претседател Дарко Нашков, денеска преку соопштение ги информира пливачките клубови, пливачи и  пошироката македонска јавност дека е донесена Одлука да се одложи […]

Македонија

Втора сесија дискусии за Македонија и Албанија во ЕУ

Луксембург, 26 јуни 2018  – Министрите за надворешни пред малку се вратија на работната маса на Советот на ЕУ во Луксембург, каде продолжуваат дискусиите за одредување старт на преговори на Македонија и Албанија. Министрите досега беа […]

Спорт

Маслинко и Соколов и во следната сезона во МЗТ Скопје, 26 јуни 2018 (МИА) – Македонските репрезентативци Андреј Маслинко и Дарко Соколов и следната сезона ќе настапуваат за МЗТ Скопје Аеродром. Од клубот соопштија дека […]