Вести

ЛЕВИЦА ЌЕ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ!!!

Политичката партија Левица, утре (понеделник, 21 мај 2018 година), со почеток во 11:00 часот ќе одржи прес-конференција пред седиштето на Основното јавно обвинителство – Скопје, на која ќе ги објасни причините за поднесување на кривичната […]

Вести

ЛЕВИЦА со уште една победа! Бутнаа уште еден Закон на УСТАВЕН СУД!!!

Уставниот суд на Р. Македонија, после поднесени иницијативи на #Левица и ССМ, донесе одлука за УКИНУВАЊЕ на нормираниот учинок од Законот за минимална плата. Значајна победа за дел од работниците во Република Македонија. Мотив плус […]

Вести

“Свиркач” објави доказ дека Директорот на ЈП Улици и патишта си ја качил сам платата на 1700 евра!!!

По дојава од наш „свиркач“ во ЈП Улици и патишта, обзнануваме дека тамошниот ДИРЕКТОР, поставен од новата власт на Град Скопје – господинот Senad Senko Smailovic си ја качил сопствената плата од 1.000 ЕУР (колку […]

Вести

ПРИОРИТЕТИ vs КАЛКУЛАЦИИ

Доколку лицето Зоран Заев крие податоци од истражните органи, под изговорот од пред две години (дека органите се режимски, сваровски, корумпирани итн.), нека провери како се вика претседателот на Владата или нека го праша својот […]

Вести

Грција и Македонија: Товарот на името

Во целост ви ја пренесуваме трибината на тема „Македонија: товарот на името!“ организирана од страна на Левица заедно со грчки левичарски партии.

Вести

Левица: ОВА НЕ СМЕЕ ДА ПОМИНЕ! Нападот врз еден е напад врз сите!

На 14 март 2018 година, по барање на работници до Трудовиот инспекторат беше поднесена пријава против правното лице „Lyca mobile“ поради неправилности во работата и кршење на работничките права. Две недели подоцна, инспекторка во трудовиот […]

Став

СТАВ: Савески од ЛЕВИЦА со прашања до фалбаџиите од Влада

До фалбаџиите дека просечната плата била 24.000 денари. 1) Зошто не им кажете на луѓето дека просечната плата не е плата што ја примаат половина од граѓаните, туку просек од сите плати? И дека средната […]

Опозиција

Став на Левица за законот за двојазичност

Ние, како класно ориентирана, надетничка и интернационалистичка партија, која има членови од сите етнички заедници, секогаш се залагаме и го поддржуваме проширувањето и зголемувањето на правата на сите заедници. Секој граѓанин, без разлика на етничката […]

Вести

Левица: Шилегов да ги разреши директорите-диктатори по училиштата

Повод за пресот е доставувањето писмо, во име на професорите од Средното училиште „Здравко Цветковски“, до градоначалникот на Град Скопје Шилегов во кое ќе побара од него да постапи согласно своите законски надлежности во врска […]

Став

Апасиев: На кој Никола да му веруваме ?

Професорот и член на Левица упати конкретно прашање до Министерот за Надворешни работи Никола димитров Тој на својот фејсбук профил напиша: