Македонија

Општина Кавадарци: Реконструкција на улици

 Општина Кавадарци преку оперативата на кавадаречката фирма „Ас Машини“ работи на изградба на улицата „Лазо Асијата“ веднаш до „Турските гробишта“. На површина од 400м2 односно на две третини од нејзината површина се поставуваат бехатон коцки, […]

Општини

ПОДГОТВИТЕЛНИ РАБОТИ ЗА АСВАЛТИРАЊЕ НА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА „ДОМОВИЦА“

Продолжува интензивната комунална изградба во Кавадарци. Градежната механизација на фирмата „Градба промет“ ги изведува земјените работи од подготовката за асвалтирање на дел од улицата „Домовица“. Во должина од 100 метри се врши формирање на коловозната […]

Вести

Претседателот Иванов и градоначалникот Јанчев со семејствата за Велигден беа во Кавадарци

Градоначалникот г-дин Митко Јанчев заедно со своето семејство го пречека Претседателот г-дин Ѓорге Иванов со семејството присуствуваа на дочекувањето на Христовото воскресение во црквата св.Петка во Кавадарци.

Македонија

Општина Кавадарци: ЗА ШТО СЕ ТРОШАТ ПАРИТЕ ОД ДАНОКОТ НА ИМОТ ?

НАШИ ПАРИ ЗА НАШАТА ОПШТИНА Почитувани граѓани Локалната самоуправа има обврски како што се изградба, одржување и унапредување на инфраструктурата. Сето тоа бара многу средства, а парите што државата ги издвојува за таа намена не […]

Македонија

Кавадаречкиот градоначалник во градежна офанзива

ИВИЧНИЦИ И ТАМПОН НА ул „ДИСАНСКА“ -СПОРЕДНА           Продолжија работите на изградбата на крак од улицата „Дисанска“ над градскиот стадион.             Оперативата на неготинската фирма „Инвест груп“ денеска и вчера работеше на тампонирање, […]

Издвојуваме

Кожувчанка ќе ја поддржи фондацијата на актуелниот европски и светски клубски фудбалски владетел Реал Мадрид

Кожувчанка ДОО ќе ја поддржи фондацијата на актуелниот европски и светски клубски фудбалски владетел, Реал Мадрид која од 11 до 15 јуни ќе организира фудбалски камп во Скопје.Македонија од јуни ќе влезе во семејството на […]

Хроника

Повреден пешак во Кавадарци

На 14.03.2018 година во 13.30 часот на улица „7-ми Септември“ во Кавадарци патничко моторно возило „Пежо 206“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од Л.С.(66) од Кавадарци, удрило во пешакот  Г.С.(25) од Кавадарци. Од ударот пешакот […]

Македонија

МВР: Министерот Спасовски на средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев

Безбедносната состојба на подрачјето на Полициската станица Кавадарци е стабилна, рече министерот Оливер Спасовски во изјавата за медиумите по посетата на ПС Кавадарци и Регионалниот центар за гранични работи-Југ. -Разговаравме за проблемите со кои колегите […]

Македонија

Отчет на градоначалникот Митко Јанчев – 100 дена градоначалник

(интегрален текст од обраќањето на градоначалникот Јанчев) Почитувани, Функцијата градоначалник со себе носи голема одговорност. Бара многу труд, вложување, упорност и многу работа. Градоначалникот е избор на народот. Вие, драги мои сограѓани, мене ми ја […]

Вести

Студентите на Архитектонскиот факултет со свои проекти ќе даваат нов лик на Кавадарци

Денес Градоначалникот на Кавадарци м-р Митко Јанчев и деканот на факултетот за архитектура д-р Огнен Марина потпишаа меморандум за соработка. Студентите на Архитектонскиот факултет со свои проекти ќе даваат нов лик на Кавадарци. Нивните предлози […]