Вести

Грчките позиции од спогодбата Грција – Македонија

„Владата ги започна преговорите во меѓународен статус кво во кој терминот „Македоnија“ веќе се користеше како име на соседот во меѓународните организации и сите меѓународни форуми… Освен тоа, преку 140 земји (вклучувајќи ги САД, Кина […]

Вести

Заев со најава за референдум: “Во јуни ново име, па во НАТО”

Зоран Заев, Премиерот на Македонија, очекува дека во јуни ќе биде решен долгогодишниот спор со Грција околу името Македонија, за веќе на следниот самит на НАТО кој ќе се одржи на 11-ти и 12-ти јули да […]

No Picture
Политика

Коѕијас за Нимиц: Тој не е надележен да говори за грчките позиции

Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин, соопштува шефот на грчката дипломатија во однос на тоа што […]

Вести

Катругалос изразува уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека евентуалното постигнување договор за прашањето за името е од национален интерес на Грција и изрази уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот. – […]

Вести

Грците сакаат заемно прифатливо решение за името ?!

Новото истражување на јавното мислење во Грција спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“покажува дека мнозинството Грци посакуваат да се реши прашањето со името. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, 63 отсто […]