Власт

Владата прави притисок врз вработените за да дојдат утре во Парк?!

Македонската твитер заедница објави мејл од Министерството за надворешни работи со кој сите вработени се поканети на манифестацијата во Градски Парк. Дали со овој мејл Владата прави суптилен притисок вработените да дојдат на настанот?! Владата […]

Политика

Павлопулос: Решавање на името согласно историјата и Меѓународното право, па интеграција во ЕУ и НАТО

Атина, 12 јули 2018 (МИА) – Решение на спорот со името, согласно историјата и Меѓународното право, е предусловот за нашата зенја да се интегрира во НАТО и ЕУ, смета грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос . Како што јави […]

Македонија

Втора сесија дискусии за Македонија и Албанија во ЕУ

Луксембург, 26 јуни 2018  – Министрите за надворешни пред малку се вратија на работната маса на Советот на ЕУ во Луксембург, каде продолжуваат дискусиите за одредување старт на преговори на Македонија и Албанија. Министрите досега беа […]

Свет

Курц: Западен Балкан и ширење на ЕУ меѓу приоритетите за време на претседавањето со ЕУ

– Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна во интервју за виенски Стандард дека очекува голем чекор за Македонија кон ЕУ по договорот со Грција во врска со името. – По договорот за името, се надевам и […]

Вести

ЕУ бирократите конечно слушнаа за разочарувањето на Македонците од ЕУ

Маријана Петир зборуваше за прашањето на Република Македонија и започнувањето на пристапни преговори за ЕУ. Им го објасни зголеменото разочарување на Македонците од односот на ЕУ кон Република Македонија и од двојните стандарди кои ЕУ […]

Вести

“Цивилизираните” грци во ЕУ парламент реагираат на спомнувањето на македонското и турското малцинство во Грција

Грчки европарламентарци од фашистичката партија “Златна зора” и нивните помошници пред две години упаднаа во просторијата во Европскиот парламент и насилно ја прекинаа дебатата за Слобода на здружување во Грција, организирана од европратеникот Sógor Csaba, […]

Вести

МВР: Твининг проект „Понатамошно јакнење на капацитетите за истраги на место на настан“

Полицијата мора динамично и интензивно да се развива и унапредува во сите сегменти од своето работење, а особено тоа важи и за делот на конкретните оперативни ангажмани како што е увидот на лице место, дотолку […]

Вести

54. владина седница, напредокот во евроинтеграциите и користењето на фондовите од ЕУ

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 54 седница со повеќе точки на дневен ред. На седницата на Владата денеска ќе биде одржана презентација на тема „Клучните аспекти на јавната внатрешна финансиска контрола […]