Македонија

Став: Pavlos Vaskopulos Filipov за македонско-грчкото прашање

По повод дискусиите со пријатели и општата ситуација околу Македонското прашање и грција, еве на кратко што мислам… Грчката идеологија е ептен искомплексирана околу националните идентитети, почитување на соседните народи и општо разноликоста. Во суштина […]

Вести

„Македонија е грчка“, се очекуваат милион демонстранти

Изутринава во осум часот почнаа да пристигнуваат автобуси во Атина за протестот „Македонија е грчка“ на плоштадот Синтагма. Според грчките медиуми, очекувано е  во Атина да пристигнат повеќе од 1.500 автобуси и да се соберат […]

Вести

Заев со најава за референдум: “Во јуни ново име, па во НАТО”

Зоран Заев, Премиерот на Македонија, очекува дека во јуни ќе биде решен долгогодишниот спор со Грција околу името Македонија, за веќе на следниот самит на НАТО кој ќе се одржи на 11-ти и 12-ти јули да […]

Вести

Како Грците повикуваат за протест во Атина за името Македонија

Ова е плакатот со кој грците се повикуваат во Атина на протест за името Македонија: ” Грчката демократија против монструозните и жедни за крв животни (иридентистички кучиња)” Според постеров, освен што е исклучително навредлив (спомна […]

Вести

Катругалос изразува уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека евентуалното постигнување договор за прашањето за името е од национален интерес на Грција и изрази уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот. – […]

Вести

Грците сакаат заемно прифатливо решение за името ?!

Новото истражување на јавното мислење во Грција спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“покажува дека мнозинството Грци посакуваат да се реши прашањето со името. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, 63 отсто […]