Култура

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

Битола, 18 јуни 2018 (МИА) – Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“. Од НУ Народен […]

Вести

Студентите почнаа да се самоорганизираат! Влегуваат на час и повикуваат на протести! (ВИДЕО)

Студентите почнуваат да го креваат својот глас за заштита на Македонија! Видеото е снимено на предавање на Факултетот за биотехнички науки во Битола. Студентите кои го читаа соопштението повикаа на протест за заштита на Македонскиот […]

Општини

ПРОЛЕТНИ ЕКО АКЦИИ НА ПОВЕЌЕ ЛОКАЦИИ ВО БИТОЛА

Општина Битола и јавните претпријатија од општината, денес започнаа со низа акции за расчистување и зазеленување на градот. Денешната акција започна од просторот помеѓу паркингот кај „Новиот пазар“ и средното техничко училиште. „Долго време, години […]

Општини

СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ПЕТРОВСКА СО ДЕЛЕГАЦИИ ОД ГЕРМАНИЈА И ИЗРАЕЛ

Како дел од комеморативните активности по повод 75 години од депортацијата на Евреите, Македонско-германската иницијатива за помирување, предводена од Ханс Јоаким Шолц, свештеник на Протестантската црква во Баден, Германија, денес оствари средба со градоначалничката на Битола […]

Вести

Ќерката на единствената преживеана македонска Еврејка од Холокаустот ја собра во Битола фамилијата разделена на три континенти

Животната приказна на Гита Шами, единствената Еврејка од Македонија која го преживеала Холокаустот во логорот Аушвиц-Биркенау, денеска во Битола ја раскажа нејзината ќерка Сара Ле Гутман Калдерон, родум од Битола. Три генерации од ова семејство, […]

Македонија

Отворено државното првенство во футсал во Битола

Во спортската сала на ОСМУ „Д-р Јован Калаузи“ во Битола, денес се одржува Државното првенство во футсал, чиј домаќин е основното училиште „Коле Канински“ од Битола, а учествуваат најдобрите четири машки екипи во мал фудбал […]

Македонија

(Видео) Во Битола никна нова населба

Во близина на затворот во Битола никна дива населба која на локалните жители им создава проблеми. По рекацијата на телевизија од страна на локалните жители, Општина Битола испрати инспектори кои издадоа решение за рушење на […]

Култура

Книжевни средби во Прилеп и Битола со Елена Пренџова

Викендов, во двата најголеми града на Пелагонискиот регион, Прилеп и Битола, ќе се одржат книжевни вечери со поетесата и слемерка Елена Пренџова. Повод за гостувањето е излегувањето од печат на нејзината најнова книга и прва […]