Бизнис и економија

Нестле, Унилевер, Ранстад, Волво со став за инфлацијата: Цените ќе пораснат

За централните банкари кои се борат со прашањето дали инфлациските притисоци се минливи, шефовите на индустриите ширум светот имаат јасна порака во контекст на цените  и нивниот пораст. Недостатокот на работници, гориво, товарни бродови, полупроводници […]

Бизнис и економија

Клиентите плаќаат дупло за чиповите од Малезија

Производителите на електроника во Малезија која што е светски центар за снабдување со чипови за автомобили, паметни телефони и домашни уреди, рекоа дека сега големите клиенти се согласни да потпишат долгорочни договори и да платат […]

Бизнис и економија

Младите инвеститори да преземат одмерен ризик

Олимпискиот шампион (BMХ) Шарлот Вортингтон, ги повика младите инвеститори да преземат само одмерени ризици, како дел од кампањата на Управата за финансиско управување (ФКА). Три четвртини (76 проценти) од британските инвеститори помлади од 40 години […]

Бизнис и економија

Словенија го тужи Apple

Колективната тужба поднесена во име на словенечки потрошувачи од Институтот „Колектив 99“, бара надомест од 27,5 милиони евра Apple со седиште во Калифорнија. Како што се наведува, штетата е предизвикана од наводното намерно забавување и […]

Бизнис и економија

Расте стапката на инфлација во еврозоната

Стапката на инфлација во еврозоната порасна во септември на 3,4 отсто на годишно ниво, од нивото од три отсто во август. За ова најмногу придонесе силниот раст на цените на енергијата, објави статистичката агенција на […]

Бизнис и економија

Чешка го укина ДДВ за струја и вода

Чешката Влада привремено го суспендираше данокот на додадена вредност (ДДВ) на електрична енергија и гас, пренесува порталот Seebiz. Целта е да им се олесни на граѓаните да ги платат големите сметки за ноември и декември. […]

Бизнис и економија

Ист Гејт Мол – нов урбан ритам на градот!

Ист Гејт Мол вклучува 220 продавници 2.000 паркинг места, модерно кино за 1.100 посетители, ресторани и услуги за храна со мповеќе од 1.500 места. Уникатен естетски дизајн, модерна структура на голема површина, урбан објект за […]

Бизнис и економија

Вајдман поднесе оставка од Бундесбанката со предупредување за инфлација

Претседателот на Бундесбанката, Јенс Вајдман кој што е меѓу најконзервативните членови на Управниот совет на Европската централна банка, ќе се повлече од функцијата на 10 декември, објавува германската централна банка. Вајдман, долгогодишен критичар на лесната […]

Бизнис и економија

Музички права продадени за 1 милион долари: Кобалт Мјузик

Гигантот KKR & CO (KKR.N) и поранешниот партнер на Голдман Сакс (GS.N) Стефан Хендел ги купија авторските права Кobalt Music, за околу 1,1 милијарда долари, објавија компаниите. Договорот ќе им овозможи пристап до повеќе од […]