Жестоки судири меѓу сириската војска и екстремистите


Русија и Турција ги продолжуваат заедничките патроли во Сирија - МИА

Бејрут, 10 мај 2020 () – Во жестоките судири до кои дојде по нападот на борци, блиски до Ал Каеда на позициите на сириската Влада, во близина на Идлиб, загинаа десетици борци од обете страни.

Според сириска невладина Опсерваторија за човекови права, членови на групата Хорас ал Дин, блиска до терористичката Ал Каеда, ги нападнале владините сили во областа Габ.

Во борбите загинале 21 сириски војник и 13 припадници на екстремистичката група.


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]