Земјотрес со јачина од 4,1 степен ги погоди Сирија и Либан
Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала синоќа го погоди регионот на Сирија и Либан. Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), епицентарот на земјотресот бил на околу 60 километри од Дамаск на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за штета или повредени.