Зеленски потпиша закон за откажување од пратеничкиот имунитет


Претседателот на Украина, Володимир Зеленски потпиша указ за откажување од пратеничкиот имунитет, од 1 јануари 2020 година.

Претходно, Врховната Рада донесе закон со кој се предлага измена на Уставот во делот што се однесува на откажување од пратеничкиот имунитет од јануари 2020 година.

Пратеникот од партијата Опозициска платформа – за живот Василиј Нимченко рече дека неговата партија ќе го оспори законот пред Уставниот суд.

Имунитетот на пратениците и судиите е утврден во Уставот. Измените бараат посебна и долга постапка. Затоа е неопходно Парламентот да поднесе предлог за вакви измени и до Уставниот суд, а по позитивно мислење, нацрт-законот мора да се гласа на прво читање од најмалку 226 пратеници. Законот може да се донесе со конечно гласање со минимум 300 гласа.


Вести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]