Зелениот транспорт ќе ги замени автомобилите во поголемите градови до 2030 година Одржливиот транспорт, од јавниот превоз до велосипедизмот, може да ги замени автомобилите во најголемите градови во светот до 2030 година, покажува студијата на Мобилити, објавена денеска.

Возењето со приватни автомобили ќе се намали во просек за десет проценти до 2030 година, додека јавниот превоз, пешачењето и велосипедизмот ќе ја зголемат популарноста.

– Работата на секој градоначалник и на градските власти е да преземе нешто, рече Ролф Кулен од консултантската компанија „Кантар“, која ја изработи студијата со која е опфатен 31 град.

Повеќе од половина од населението живее во градовите и се очекува тој број да се зголеми до 2050 година на речиси 70 отсто.

Патувањата со приватни автомобили моментално сочинуваат повеќе од половина од сите патувања во големите градови, но ќе паднат до 46 проценти до 2030 година, наведуваат истражувачите кои анкетирале повеќе од 200.000 жители од Њујорк до Најроби.

Во исто време, јавниот превоз, велосипедизмот или пешачењето чинат 49 отсто од градскиот промет, создавајќи глобална „преодна точка“ кон одржливо патување, наведуваат стручњаците.

Тие посочуваат дека околу 40 проценти од луѓето во светот се отворени за нови форми на патување. Но, како што велат, градовите треба да инвестираат во технологија за да се овозможи промена кон позелен транспорт.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]