Запрена потрагата по преживеани во урнатата зграда во Лагос


Спасувачките служби во Лагос ја запреа потрагата по преживеани во зградата која се урна вчера, при што загинаа најмалку девет лица.

Претставник на Националната агенција за управување во вонредни ситуации Ибрахим Фаринлој изјави дека спасувачите дошле до темелите на трикатната зграда и оти не очекуваат да пронајдат нови тела. Тој одби да шпекулира за точниот број на загинати и повредени лица.

Локалните власти синоќа соопштија дека во операцијата се спасени 37 деца, додека осум лица починале, но разно изутрина беше пронајдено уште едно тело.

Вчера изутрина, во нигерискиот град Лагос се урна трикатна зграда, каде приземјето се користело за деловен простор, на вториот и третиот кат имало станови за домување, додека на на третиот биле лоцирани приватна градинка и основно училиште. Во моментот на несреќата, според локалните медиуми, во зградата имало околу 100 деца, но таа бројка не е потврдена.

Засега се непознати причините за уривањето на зградата, но нејзин станар тврди дека таа двапати била одбележана од властите за уривање.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]