Вртоглаво расте бројката на заразени во Италија, Конте ќе објави нови мерки


Италијанскиот премиер Џузепе Конте во недела ќе објави уште една серија мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, соопшти неговиот кабинет.

Во таа земја, во последните 24 часа се пријавени 10.925 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на пандемијата. Уште 47 лица починаа, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 36.474.

Од кабинетот на премиерот соопштиле дека владата за новите ограничувања разговара со локалните и здравствените власти, со цел да се запре ширењето на инфекцијата, пренесува „Ројтерс.

Италија беше европска земја погодена од Ковид-19 и до летото успеа да ја исконтролира епидемијата благодарение на строгата двомесечна блокада, односно прекинување на движењето и деловната активност. Но, бројот на заразени започна повторно вртоглаво се зголемува во последните неколку недели.

Министрите изјавија дека нема да има нови карантин, но рекоа дека се разгледуваат голем број алтернативни мерки насочени кон намалување на социјалните контакти.

Челникот на регионот Лигурија, Џовани Тоти, напиша на „Фејсбук“ дека владата планира да ги повика училиштата за измени во моделите за класична и онлајн настава, а компаниите да им овозможат на своите вработени да работат од дома што е можно повеќе.


Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Вести

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани […]

Раст на депозитите и кредитите во првиот квартал годинава - МИА
Бизнис и економија

Ребалансот на Буџетот пред финално усвојување, со него почнува четвртиот пакет мерки

– Во Собранието заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот и од понеделник се очекува тој да се најде на дневен ред на собраниска седница. Со вториот по ред ребаланс на Буџетот за годинава практично треба […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*