Во Перу симболични венчавки на геј двојки на Денот на вљубените– ЛГБТ двојки во Перу го одбележаа Денот на вљубените со годишната свеченост, на која 11 двојки учествуваа во симболичната церемонија на венчавање, со цел да апелираат на изедначување на истополовите бракови во таа конзервативна јужноамериканска држава.

Геј двојките разменија завети во паркот Мирафлорес во Лима на церемонијата „Љубовта не дискриминира“.

– Оваа е протест бидејќи е време државата Перу да дозволи граѓански брак, што ние Перуанците го заслужуваме и на кој имаме право, изјави еден од учесниците Хуан Карлос Мартинс.

Најголемиот број жители на Перу се католици и е една од земјите во Јужна Америка, која делумно не ги признава истополовите заедници.

Аргентина, Уругвај, Бразил и Колумбија во последните години ги легализираа истополовите бракови.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]