Во Париз почна парадата по повод Денот на падот на Бастилја


Во Париз во тек е парадата по повод францускиот национален празник Ден на падт на Бастилја, а покрај домаќинот претседателот Емануел Макрон, дефилето го следат германската канцеларка Ангела Меркел, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенверг, претседателот на ЕК во заминување Жан-Клод Јункер и други угледни гости.

Меѓу присутните не е британската премиерка Тереза Меј, а во нејзино име на парадата е пристигнат вицепремиерот Дејвид Лајдингтон.

Франција ќе ги покаже одбранбените капацитети на ЕУ со истакнување во преден план на европската воена соработка на парадата по повод Денот на падот на Бастилја во знак на сеќавање на 14 јули 1789 година, кога тврдината-затвор била освоена за време на Француската револуција.

Демонстрирањето на воената соработка во рамки на ЕУ се случува во момент на зголемени тензии со САД.

Денот на падот на Бастилја ќе биде одбележан низ цела Франција со паради, прослави, огномети, а во Париз пожарникарите традиционално ќе ги отворат вратите од своите станици за организирање забави со граѓаните. Ќе се одржи и голем концерт кај Ајфеловата кула.

Се наведува дека денешната парада во Париз има пошироко политичко значење, бидејќи јакнењето на одбранбената соработка е една од главните цели кои ги постави Макрон во надворешната политика, а францускиот претседател не покажува какви било знаци на колебање околу тоа и покрај зголемените политички превирања во Германија и претстојниот излез на Велика Британија од ЕУ.

На Елисејските полиња денеска ќе продефилираат воени сили од девет земји, кои покрај Франција се дел од Европската иницијатива за интервенции (Е2И), вклучувајќи ги Велика Британија и Германија, а на небото ќе прелетаат германски транспортни авиони А400М, шпански С130 и два британски хеликоптера „џинук“.

На парадата ќе учествуваат и припадници на Француско-германската бригада (БФА), која има 5.000 луѓе, а основана е во 1989 година како симбол на повоеното единство меѓу Франција и Германија и сега прославува 30-годишнина.

Како што наведуваат локалните медиуми, на парадата во центарот на Париз ќе учествуваат околу 4.300 припадници на оружените сили, 196 возила, 237 коњи, 69 авиони и 39 хеликоптери.

Балкан

Бугарскиот претседател Радев стави вето за купување американски борбени авиони

Бугарскиот претседател Румен Радев стави вето на спорното купување американски борбени авиони Ф-16. Како причина Радев ја наведе високата цена, недоволната опрема и зголемувањето на буџетскиот дефицит што таа нарачка го повлекува со себе. – […]

Вести

Новиот премиер на Велика Британија – за приврзаниците популарен, за критичарите – неискрен

Борис Џонсон е контроверзна фигура во британската политика и новинарство. За приврзаниците тој е духовит, популарен и привлечен, додека за оние кои го критикуваат велат дека е елитист, неискрен, мрзлив и употребува расистички и хомофобичен […]

Балкан

Србија: Напукна асфалтот на новиот автопат Е-10 низ Грделичка клисура

Иако од отворањето на јужната траса на Коридорот 10 за Северна Македонија не поминаа ни три месеци, на делницата помеѓу Царичина долина и тунелот Манајле, напукна асфалтот. Кон крајот на мај со музика и огномет, […]