Во Парагвај запленет кокаин вреден 500 милиони долари


Струмичанец осомничен за недозволено поседување кокаин - МИА

Парагвајската полиција во пристаништето Терпорт откри и заплени околу 2,3 тони кокаин на брод што пловел кон Израел.Дрогата вредна околу 500 милиони долари била скриена во шест контејнери до јаглен.

Уапсени се две лица, од кои едниот е поранешен директор на парагвајската државна телевизија.

Тоа е најголемо количество на кокаин откриен во Парагвај.