Во Мексико на две лица им е дозволена употреба на кокаин во рекреативни цели


Суд во Мексико дозволи право на рекреативна употреба на кокаин на две лица, што е прв таков случај во таа држава.

Како што соопшти организацијата „Мексико обединето против злосторствата“, судот им дозволил да поседуваат, да носат и користат кокаин, но не и да продаваат.

Организацијата која се бори за завршување на „војната против дрогата“ во Мексико, пресудата ја оцени како „историски чекор“.

Одлуката мора да биде потврдена од повисок суд пред да стапи во сила. Доколку биде одобрена, одлуката ќе се однесува само на тие две лица, чиј идентитет не е откриен.

Судската одлука не е преседан и не ги укинува постоечките закони за забрана за поседување кокаин во Мексико.

Врховниот суд на Мексико веќе има дозволено „рекреативно користење марихуана“ во поединечни случаи.


Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори - МИА
Вести

Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори

Скопје, 7 јуни 2020 () – Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе бидат разгледани следните чекори во однос на рестрикциите. Уште денеска граѓаните на сите општини во градот Скопје, […]

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот - МИА
Вести

Намалувањето на бројот на заболените, по рекордот в петокот

Скопје, 7 јуни 2020 () – Сто дваесет и пет случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера, откако ден претходно во земјава имаше рекордни 180 случаи на заболени од почетокот на епидемијата. Двајца починати […]

Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]