Во Катманду едно лице почина од денга, заразен и министер


Здравствените власти во Непал се во состојба на зголемена тревога во однос на ширењето на денга вирусот, откако во главниот град Катманду почина едно лице , а министерот за земјоделство во земјата е заразен.

До вторникот во земјата биле регистрирани 2.559 случаи на денга низ целата земја. Четири лица починаа, меѓу кои и еден човек во главниот град Катманду, изјави Пракаш Шах, доктор од одделението за епидемиологија и контрола на болести на Непал.

На министерот за земјоделство Чакрапани Ханал му е дијагностицирана болеста што ја пренесуваат комарцитете и се лекува во приватна болница во Катманду, потврди неговиот портпарол.

– Министерството за внатрешни работи нареди чистење на јавните места низ целата земја, со цел спречување на размножувањето на комарците кои ја пренесуваат болестта, рече Шах.

Тој уште посочи дека очекува епидемијата да трае до крајот на сезоната на дождови следниот месец.


Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи - МИА
Вести

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Скопје, 7 април 2020 () – На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години  од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип. Во […]

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените - МИА
Бизнис

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Скопје, 7 април 2020 ()  – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни […]

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките - МИА
Вести

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Скопје, 7 април 2020 () – Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што […]