Во Италија речиси 6.000 новозаразени, итно се воведуваат нови мерки
Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска објави нови мерки против ширењето на коронавирусот откако во Италија беа пријавени 5.901 нов случај, најмногу од крајот на март.

Италијанската влада по втор пат ги заостри мерките во текот на оваа недела, иако ситуацијата во земјата е помалку сериозна отколку во другите европски земји како Велика Британија и Шпанија.

„Треба да избегнеме вовлекување на земјата во нова целосна блокада, бидејќи економијата веќе почна да расте“, рече Конте на прес-конференција.

Со уредба на владата, која стапува на сила за 24 часа и ќе важи 30 дена, се забрануваат забави во ресторани, клубови и на отворено. На граѓаните им се препорачува да не организираат забави во своите домови и да не примаат повеќе од шест лица истовремено.

Носењето на маски се препорачува и во домашни услови, кога граѓаните имаат гости.

Максимум 30 лица ќе можат да бидат присутни на свадби и други свечености.

„Нема да испраќаме полиција по куќите на луѓето“, рече Конте, одговарајќи на широката критика дека владата неоправдано сака да го контролира однесувањето на граѓаните во нивните домови.

Во Италија, во последните 24 часа пријавени се 5.901 случај на заразени, што е најголем број од крајот на март кога беа затворени продавниците, рестораните и повеќето работни места.

Секојдневно се зголемува и бројот на починати. Денеска се забележани 41 смртен случај, но тоа е сепак многу помала бројка отколку кон крајот на март и почетокот на април кога повеќе на дневно ниво умираа повеќе од 900 луѓе.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*