Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19Техеран, 2 август 2020 () – Бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус во Иран денеска се искачи над 17.000.

Во изминатите 24 часа починале 208 лица, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи на 17.190.

Во истиот период потврдени се 2.685 новозаболени лица, со што вкупниот број на инфицирани со Ковид-19 изнесува 309.437.

Иранските власти на почетокот од јули воведоа задолжително носење на маски на јавни места, а претседтаелот Хасан Рохани на 15 јули изјави дека во земјата почнал вториот бран на епидемијата. 


Нови 37 случаи со Ковид-19, 251 оздравени, шест починати - МИА
Вести

Нови 186 позитивни на коронавирус, 85 оздравени и седум починати лица

Скопје, 17 септември 2020 () – Во изминатите 24 часа се регистрирани 186 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.674  тестирања. Во истиот период регистрирани се и 85 оздравени, но и седум починати лица. Министерството […]

Ѓоргиев: Делчев може да се слави од двете страни, нова средба на комисијата на крајот на месецов - МИА
Вести

Ѓоргиев: Бугарскиот меморандум не е во функција на постигнување успех на заедничката комисија

Скопје, 17 септември 2020 () – Барањата и ставовите на Софија длабоко ги еродираат заложбите за добрососедство, а едностраните и исклучиви оценки може да ја направат беспредметна и работата на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски […]

Во Бугарија, Софија е жариште на епидеммијата - МИА
Вести

Нови услови од Бугарија за преговорите со ЕУ

Скопје, 17 септември 2020 () – На шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија, Бугарија испрати објаснувачки меморандум до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*