Во Ирак убиени двајца демонстрантиИрачките власти денеска соопштија дека двајца демонстранти се убиени, а најмалку 26 се повредени во немирите што избувнаа откако Абдел Абдул-Махди најави дека планира да поднесе оставка.

Во соопштението се вели дека е свикана вонредна седница на Парламентот на која ќе се разговара за оставката на Абдул-Махди и неговиот персонал.

Парламентот мора да ја одобри оставката на Абдул-Махди за да биде валидна.

Властите соопштија дека безбедносните сили во јужниот град Наџаф убиле двајца демонстранти и раниле 15, додека најмалку 11 лица се повредени во Багдад.

Полицијата пукала и фрлила солзавец кон демонстрантите за да ги растера.


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]