Во Хаг приведени над 400 луѓе поради насилни протести против мерките за коронавирусот


Во Хаг приведени над 400 луѓе поради насилни протести против мерките за коронавирусот - МИА

Хаг, 22 јуни 2020 () –  Властите во Хаг приведоа околу 400 луѓе кои протестираат против мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус.

Мирниот протест ескалираше во насилство по пристигнувањето на десетици фудбалски навивачи кои се судрија со полицијата во близина на централната железничка станица. Полицијата користеше водени топови за да ја растера толпата која грлала со камења, јавија локални медиуми.

Демонстрациите првично беа забранети од градоначалникот на Хаг, но вчера тој даде дозвола за краток протест затоа што се покажа дека помалку луѓе се појавиле отколку што се предвидуваше минатата недела. Организаторите велат дека предложениот закон за формализирање на антивирусни мерки е неуставен.


Вести

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

– Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет. Од Скопје се […]

Вести

Можноста за онлајн изјаснување на пратениците на пленарна седницата

– И покрај различните ставови на владејачкото мнозинство и опозицијата, предлог дополнувањето на Деловникот за работа на Собранието, по скратена постапка, се најде на дневен ред на 22. седница кој треба да започне денеска. По […]

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*