Во човечкото стампедо во Карбала загинале најмалку 31 шиит


Најмалку 31 верник загинал при прославата на голем шиитски верски празник во ирачкиот град Карбала, каде се одбележува светиот ден Ашура, соопшти ирачкото Министерство за здравство

Портпаролот на министерството Саиф ал Бадар изјави дека нивната бројка може уште повеќе да се зголеми, откако други 100 лица се повредени, од кои 10 се наоѓаат во критична состојба, информираа западните агенции.

Светилиштето се наоѓа на околу 100 километри јужно од Багдад.

Стотици илјади шиитски верници секоја година ја посетуваат  Карбала за да ја одбележат смртта на имамот Хусеин, внукот на пророкот Мохамед.

Ашура е еден од најсветите религиозни денови за муслиманите-шиити, денот кога бил убиен имамот Хусеин, од ривалска муслиманска фракција во Ирак, во 680 година пред новата ера.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]