Во центарот на Млечниот Пат има огромна црна дупка

Научници дојдоа до сознанија дека во центарот на нашата галаксија има супермасивна црна дупка, близу соѕвездијата Стрелец и Скорпија, која е наречена Стрелец А.

Научниците ги анализирале податоците собрани со помош на големиот телескоп Гравити во Чиле. За силното инфрацрвено зрачење во тој предел од Млечниот Пат се знае од поодамна, но науката сега има докази дека нив ги создаваат гасовите што согоруваат таму, сметаат астрономите.

Тука гравитацијата е многу силна, и апсорбира се, па дури и светлината. Натрупаниот гас се движи со брзина еднаква на една третина од онаа на светлината, а најблискиот обрач, до кој тело може да се приближи до црната дупка, без таа да „го проголта“, се нарекува „највнатрешната стабилна орбита“. Токму овде се создаваат тие инфрацрвени блесоци.

– Исклучително впечатливо е да погледнеме како оваа материја кружи околу орбитата на црна дупка со околу 30 проценти од брзината на светлината, изјави Оливер Фул, професор на Институтот за астрофизика „Макс Планк“.

Овие откритија докажуваат дека оваа супермасивна црна дупка навистина постои. Уште повеќе, моментно се работи на тоа да се сними Стрелец А. Ако научниците успеат, тоа ќе биде првата снимка на црна дупка во историјата.

Вести

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство. […]

Балкан

Изрекување пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) денеска, по три години жалбена постапка, ќе ја изрече второстепената пресуда за  поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ. Изрекувањето на правосилната пресуда, […]

Вести

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој […]

Вести

Нови рочишта за „Маџар телеком“, „Тарифа“ и „Топлик“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за „Маџар телеком“, „Тарифа“ и „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство. Судењето за „Маџар телеком“ почна во 2011 година, а од неодамна случајот го презеде […]

Вести

Судот одреди мерка куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од […]

Вести

Нови називи добија МИА, ЕЛЕМ и Македонски пошти

На денешната владина седница беше разгледан и усвоен и Извештајот на меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба со Република Грција, според кој нови називи добија МИА, ЕЛЕМ и Македонска пошта. Како […]

Интересно

Решена мистерија стара 130 години: Докажано кој бил Џек Мевосек

Еден од најнеславните убијци во британската историја, Џек Мевосек убивал пред скоро век и половина, и неговиот идентитет е една од најдолго нерешените мистерии во светската криминалистика. – Денешната методологија на ДНК анализа и примерок […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*