Во бурата „Глорија“ во Шпанија загинаа 11 лицаНајмалку 11 лица загинаа, а петмина се сметаат за исчезнати во силната бура која ја зафати Шпанија.

По извештаите за исчезнати лица во североисточна Каталонија и на Балеарските Острови, властите стравуваат дека бројот на смртни случаи може да се зголеми.

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска посети некои од најтешко погодените подрачја и се сретна со спасувачките тимови на теренот. Тој најави одобрување држави средства за пет региони, кои се најмногу погодени од бурата.

„Глорија“ траеше пет дена, проследена со силен ветер, снег и град, а најголемото невреме беше вчера.


Вести

Европските земји ги враќаат строгите епидемилошки мерки

– Голем број европски земји соопштија дека по зголемувањето на бројот на новозаразени, ќе воведат нови мерки за борба против ширењето на коронавирусот, што ќе вклучува ограничување на патувањето, порано затворање на барови и ресторани […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]