Во Бразил речиси 42 илјади новозаразени и 1.300 починати од Ковид-19ript>

Во Бразил над милион заразени и речиси 50.000 мртви од Ковид-19 - МИА

Рио де Жанеиро, 15 јули 2020 () – Во Бразил, во последните 24 часа, се регистрирани 41.857 нови случаи на коронавирус, а починаа уште 1.300 луѓе, соопшти Министерството за здравство.


 

Досега во земјата се заразени 1,92 милиони луѓе, вклучувајќи го и претседателот Жаир Болсонаро.

Од последиците од вирусот досега починаа 74.133 лица.