Во Австралија уште 279 нови случаи на Ковид-19, од нив 273 во Викторија


Во Австралија уште 279 нови случаи на Ковид-19, од нив 273 во Викторија - МИА

Лондон, 12 јули 2020 () – Во последните 24 часа во Австралија се потврдени 279 нови случаи на заразени со коронавирусот, од кои 273 во државата Викторија, објави „Гардијан“.Меѓу новите пациенти, петмина живеат во Нов Јужен Велс, а двајца од нив се ставени во карантин во хотел. Локално пренесување на вирусот е забележано во три случаи.

Во Австралија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле над 9.700 луѓе, повеќе од 100 починале, а околу 7.700 оздравеле.

Во моментов има 67 лица во болница од кои 17 пациенти се на респиратори.