Во Австралија една-четвртина од заразените не го почитуваат карантинот


Во Австралија една-четвртина од заразените не го почитуваат карантинот - МИА

Мелбурн, 31 јули 2020 () – Една-четвртина од луѓето заразени со Ковид-19 во австралиската сојузна држава Викторија не ја почитува забраната за напуштање на домот, изјави премиерот на најпогодениот австралиски регион Даниел Ендрјуз.

Тој посочи дека здравствените инспектори во изминатите два дена провериле повеќе од 500 лица кои биле позитивни на новиот коронавирус и од кои било побарано да не ги напуштаат домовите, а 130 лица ја игнорирале забраната за излегување.

Ендрјуз додаде дека полицијата покренала пријави против повеќе од 100 лица кои ја прекшиле забраната за напуштање на домот, а 124 лица се казнети со 1.300 австралиски долари поради кршење на здравствените одредби.

Во Викторија регистрирани се 627 новозаболени лица во изминатите 24 часа, додека во четвртокот имаше 723.

Другите австралиски сојузни држави ги затворија границите со Викторија. 


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

Скопје, 3 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2. […]

Џафери ќе ја води конститутивната седница - МИА
Вести

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Скопје, 3 август 2020 () – Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра […]

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита - МИА
Вести

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита

Скопје, 3 август 2020 () – Ковид-19 предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес и карцином. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*