Википедија ќе добие нов дизајн


– По десет години, Википедија ќе добие нов дизајн со цел стане подостапна за нови и помлади корисници.

Како најкорисна новина се истакнува тоа што корисниците ќе можат полесно да преминат во деловите што ги интересираат.Речиси дваесет години, Википедија е составен дел од веб-културата, овозможувајќи им на посетителите да читаат милиони статии од дигитални, јавно изменети, енциклопедии од нивните компјутери, таблети или телефони.

Википедија исто така ќе добие копче за промена на јазикот во рамките на страницата која се чита и позиција за пребарување за полесно снаоѓање на новите страници. Ќе го смени логото  и тоа ќе биде помало.Фондацијата Викимедија, компанијата што ја води страницата, објави на блог дека промените ќе доаѓаат постепено и ќе се интегрираат подолг период, овозможувајќи им на корисниците да испробаат нови функции пред тие официјално да се интегрираат. Планот за редизајн на целата верзија за десктоп компјутерите е пред крајот на 2021 година.


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*