(Видео) Во Кина започна вакцинирање против коронавирусот, луѓето чекаат во редови


Во град во источна Кина, властите започнаа експериментална програма за вакцинација против коронавирус, иако вакцината не ја помина последната фаза од клиничките испитувања.

Пред болницата во Јиву, стотици луѓе чекаа во ред уште пред отворањето, за да примат вакцина за што се плаќа надоместо од околу 60 американски долари, пренесува Би-би-си.

Потсетување, Кина досега вакцинираше десетици илјади свои граѓани со експериментална вакцина против коронавирус. Во јули, беше стартувана итната програма за развој на вакцини против коронавирусот, која понуди три експериментални дози развиени во лабораториите на државниот фармацевтски гигант China National Pharmaceutical Group („Синофарм“) и „Синовак Биотек“. Четвртата вакцина, зад која стои „КанСино Биолоџикс“, кинеската војска ја одобри за употреба уште во јуни.

Пекинг не објави податоци за примена на вакцината врз критичните групи во земјата, како што се медицинскиот персонал, транспортните работници и работниците кои работат на пазарите за храна.

Кинеската групација „Синофарм“, која развива две вакцини и „Синовак“ потврдија дека досега се вакцинирани најмалку десетици илјади луѓе.

„Синофарм“ соопшти дека доставила стотици илјади дози бидејќи една од нивните вакцини подразбира две или три дози за пациентот да се смета за вакциниран.


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*