(Видео) Трамп го исмеваше Бајден на дебатата поради носење маска, два дена подоцна доби коронавирус
Претседателот на САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија се позитивни на коронавирус. Трамп го потврди тоа на „Твитер“. Американскиот претседател има 74 години, поради што спаѓа во групата луѓе со висок ризик.

Трамп во средата имаше претседателска дебата против кандидатот на демократите Џо Бајден. Покрај тоа што постојано го прекинуваше, Трамп го исмеваше Бајден за носењето маска.

„Јас не носам маска како него. Секој пат кога ќе го видите, тој има маска. Може да зборува на оддалеченост од 60 метри и се уште да се појавува со најголемата маска досега“, рече Трамп.

Бајден не носеше маска на дебатата.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*