(Видео) Силна експлозија во Велика Британија, има загинати 

Најмалку едно лице загина, а две се повредени во голема експлозија  што се случи во магацин во Ејвонмаут близу Бристол, пренесуваат светските медиуми.

BREAKING: Emergency crews are dealing with a large explosion at a warehouse in Avonmouth, near Bristol. There are reports of casualties.

More on this breaking story: https://t.co/NqLoT7q2Vj pic.twitter.com/u5C0lS2Fmi

— Sky News (@SkyNews) December 3, 2020

Како што се наведува, на самото место на настатнот се членови на противпожарната бригада, екипи на брза помош и полицијата.

#Breaking News:-One dead, several injured After A “large explosion” at a warehouse in #Avonmouth.#Bristol

More details awaiting…. pic.twitter.com/IbKWqB59ce

— Wᵒˡᵛᵉʳᶤᶰᵉ Uᵖᵈᵃᵗᵉˢ𖤐 (@W0lverineupdate) December 3, 2020

Се претпоставува дека станува збор за постројка за отстранување отпад, пишува „Скај њуз“.

„Ни беше пријавена голема експлозија во 11,22 часот (по локално време) во еден магацин во Ејвонмаут. Противпожарните екипи се на самото место “, велат пожарникарите.