(Видео) Полицијата го уапси возачот кој прегази група луѓе во ГерманијаКамерите го снимиле моментот кога полицијата апсеше возачот на автомобилот кој влета на пешачката зона во германскиот град Трир, убивајќи најмалку четири лица и повредувајќи уште неколку други.На видеото се гледа како тројца полицајци му ставаат лисици на осомничениот, а може да се види и темно сивиот „ренџ ровер“ со кој луѓето беа покосени на улицата.

WATCH police arrest driver who plowed through pedestrians in central Trier, Germanyhttps://t.co/4j1SzvshUj pic.twitter.com/lRntqhbVV1

— RT (@RT_com) December 1, 2020

Осомничениот возеше со голема брзина низ пешачката зона во центарот на Трир.

Најмалку 4 лица загинаа, а 15 други беа повредени во инцидентот, изјави за локалните медиуми Волфрам Леибе, градоначалникот на Трир.

BREAKING: Car hits several people in pedestrian zone in Trier, Germany. Police asking people to avoid the area.#Trier #Germanyhttps://t.co/nOSAM9pyCc

— Insider Paper (@TheInsiderPaper) December 1, 2020

Полицијата го опколи центарот на градот додека ги истражува околностите и можниот мотив на возачот.

Осомничениот е 51-годишен жител на областа Трир-Сарбург, објави полицијата на Твитер.