Венецуела доби место во Советот на ОН за човекови праваВенецуела денеска на изборот одржан во Генералното собрание на Обединетите нации доби место во Советот за човекови права за периодот од 2020 до 2022 година и покрај критиките од невладините организации и латиноамериканските земји упатени кон владата на Николас Мадуро и нејзиното влијание во почитувањето на човековите права.

Каракас доби 105 гласа на изборот, а се бираа две места резервирани за Латинска Америка. Бразил го доби второто место со 153 гласа. Костарика, која се обиде да и конкурира на Венецуела, доби само 96 гласа.

Генералното собрание на ОН со 193 члена избра 14 нови членки на Советот за човекови права, вкупно има 47, за тригодишен мандат, почнувајќи од 1 јануари 2020 година.

Според правилата, местата во Советот се распределени на региони за да се обезбеди географска застапеност.


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]