Велика Британија вечерва ја напушта Европската унија


Велика Британија вечерва, за неколку часа, ќе ја напушти Европската унија со мешавина од радост, лутина и рамнодушност, заминувајќи во  непознато во еден од најголемите удари досега во обидите на Европа да направи единство од урнатините на Втората светска војна, пренесуваат британските медиуми.

Од полноќ Европската унија ќе загуби 15 отсто до својата економија, звојот најголем воен потрошувач и престолнина на межународниот финански капитал-Лондон.

Велика Британија, пак, мора да почне да го трасира курсот за следните генерации.

Знамето на Европската унија вечерва беше отстрането од постојаната мисија на Велика Британија во Брисел.

Малку подоцна, британското знаме ќе биде отстрането и од пред зградите на Европскиот совет и Европскиот парламент во Брисел.

Во 23 часот денеска по Гринич, Велика Британија ја напушта ЕУ по 47 години членство.

Унијата ќе остане со 27 члена. Ова е првпат членка на ЕУ да ја напушти заедницата од нејзиното создавање.

Британскиот премиер Борис Џонсон планира излегувањето од ЕУ да го прослави со англиско пенливо вино и британски канапеи, вклучувајќи ги и шропширското сино сирење и јоркширскиот пудинг со говедско и рен.

-Ова е момент кога се буди зората и се крева завесата на новиот чин, рече Џонсон, еден од лидерите на кампањата за напуштање на ЕУ на референудмот во 2016 година.

„Ова е момент на вистинската национална обнова и промена“, истакна тој.

Најмоќната европска лидерка, канцеларката Ангела Меркел изјави дека Брегзит претставува „пресвртница“ за ЕУ, но дека Германија сака да остане британски партнер и пријател.

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, вечерва ќе се обрати на телевизија за да го одбележи овој „тажен и историски ден“.

Вашингтон, меѓутоа, соопшти дека Британците сакаа да побегнат од „тиранијата“ на Брисел.


Вести

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

– Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од […]

Вести

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

  Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 […]

Вести

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

– Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со […]