Велика Британија со две милијарди американски долари ја помага уметноста и културните институции


Велика Британија со две милијарди американски долари ја помага уметноста и културните институции - МИА

Лондон, 6 јули 2020 () – Велика Британија ќе одвои речиси две милијарди долари на културните институции и сферата на уметноста за да му помогне на секторот, кој беше силно погоден од мерките за пандемијата и карантинот поради Ковид-19, изјави британскиот премиер Борис Џонсон.

Владата во Лондон соопшти дека 1финансирањето во вредност од ,57 милијарди фунти (1,96 милијарди американски долари) е најголемата сума досега дадена на британскиот културен сектор. Тоа значи дека британските музеи, уметнички галерии, театри, независни кина, споменици на културата и музички настани ќе бидат заштитени со грантови и заеми.

Средствата ќе помогнат да се зачува оваа област за идните генерации, да се обезбеди уметничките и културните институции во Велика Британија да преживеат и да го одржат својот состав додека нивните врати се затворени, а завесите спуштени, се вели во соопштението.

 


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*