Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земјаВатикан денеска побара од ирачкиот претседател Бархам Салих да ја гарантира безбедноста на христијаните во таа земја.

За време на својата втора посета на Ватикан, Салих имаше прием кај папата Франциск.

Кабинетот на Салих соопшти дека тој разговарал со папата за негова посета на Ирак. Во соопштението уште се посочува дека на средбата било констатирано дека мирен соживот на муслиманите и христијаните е единствен начин да се искорени екстремизмот.

Светата Столица информираше дека на средбите на претставници на Ватикан со ирачкиот претседател биле фокусирале на промовирање на мирот и безбедноста во Ирак, особено за христијанските малцинства, од кои многумина избегале од места кои датираат од времето на Христос за да избегнат прогон од милитантите на Исламска држава.


Вести

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура. Таа вели дека штом […]

Вести

Груевски осуден на 1,5 година затвор, Јанакиески на 1 година условно за „Насилство во Центар“

– Поранешниот премиер во бегство Никола Груевски доби казна затвор од една и пол година, а екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески доби условна казна од една година за поттикнување на насилствата пред Општина […]

Вести

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

– Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година  го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за […]