Умерените исламисти победија на изборите во Тунис


Умерената исламистичка партија Енада освои најголем број пратенички места – 52 од вкупно 217 мандати, но тешко дека ќе може да состави стабилно владејачко мнозинство, покажуваат прелиминарните официјални резултати од изборите во Тунис, што се одржаа во неделата.

Иако Енада победи, партијата освои 17 места помалку од претходните избори во 2014 година, кога беше втора, зад секуларната коалиција, што во меѓувреме се распадна.

Енада од револуцијата во Тунис во 2011 година беше дел од неколку коалициски влади кои не успеаја да го зголемат животниот стандард и да ги подобрат јавните услуги во земјата.

Партијата Калб Тунис на медиумскиот медиумскиот магнат Набил Карои, кој беше во затвор поради обвиненија за перење пари и затајување данок, освои 38 пратенички места, додека на трето место е партијата Тајар со 22 пратеници, а 21 мандат освои движењето Карама на исламистичкиот популистички адвокат Сејфејдин Махулуф.

Во пратенички места освоија уште четири партии.

В недела во Тунис се одржува втор круг од претседателските избори, на кои ќе се соочт независниот кандидат Каис Сајед, кој има поддршка од Енада и Карои, кој вчера беше ослободен од затвор.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]