Умерен земјотрес регистриран во југозападна Полскаript>

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во југозападниот дел на Полска.


 

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри, на 32 километри северно од градот Легница.

Нема податоци за евентуални жртви и предизвикана материјална штета.