Турција го осуди нападот во Ница


Турција остро го осуди нападот што се случи денеска во црквата Нотр Дам во францускиот град Ница.

Во соопштението на Министерството за надворешни работи се наведува дека Турција чувствува солидарност со францускиот народ против насилството и тероризмот, пренесува „Ројтерс“.

Во Франција, три лица загинаа во терористички напад во Ница денес, од кои едното беше обезглавено, додека во посебен инцидент полицијата уби вооружен напаѓач кој им се заканувал на минувачите во Авињон.


Вести

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

– Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од […]

Вести

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

  Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 […]

Вести

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

– Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*